ارزیابی عملکرد خط تولید با استفاده از شاخص OEE

فرآیند تولید از تعامل نیروی انسانی، ماشین آلات و مواد اولیه تشکیل می‌شود و محصول نهایی را به مشتری ارائه می‌دهد. این فرآیند با فاکتورهای کیفیت، هزینه و تحویل به‌موقع سنجیده می‌شود تا به کمک آن سودآوری و ماندگاری فرآیند‌ها را محقق و تضمین نماید. اثربخشی کلی تجهیزات (OEE) می‌تواند هرگونه خسارت و ضرر و زیان را بلافاصله نشان دهد. از طرف دیگر تمام پرسنل نیز می‌توانند عملکرد کلی را بررسی و تحلیل کنند و اقدامات لازم جهت حل مسائل را انجام دهند؛ به همین دلیل OEE می‌تواند نقش بسیار مهمی در تحریک انگیزه نیروی انسانی برای بهبود عملکرد آنها ایفا ‌کند.

 

ساده‌ترین حالت برای محاسبه OEE = در دسترس بودن * عملکرد * کیفیت.

 

در دسترس بودن: زمانی که یک دستگاه برای تولید در دسترس است.

عملکرد: تعداد قطعاتی که با سرعت متوسط در یک بازه زمانی تولید می‌شود.

کیفیت: تعداد محصولاتی که بی‌نقص تولید شده اند.

به عنوان مثال؛ ماشینی که ۹۰ درصد مواقع در دسترس است، امتیاز ۹۵ درصد از عملکرد را دارد و ۹۸ درصد از مواقع محصولات با کیفیتی تولید می‌کند، ۸۳.۷۹ درصد OEE خواهد داشت.

 

فرمول محاسبه oee

روش محاسبه OEE ضرب هر سه مولفه در یکدیگر است.
 

 

مقادیر به‌دست آمده از OEE معمولاً در سه بازه زیر قرار می‌گیرد:

 

 • ۰-۴۰

 

وجود شاخص کنترل تولید در این بازه به معنی نامطلوب بودن وضعیت واحد یا سازمان تولیدی است. مدیر تولید با در نظر گرفتن و برطرف کردن عوامل به‌وجود آمدن آن می‌تواند تا حد زیادی انحرافات بوجود آمده را برطرف سازد؛ عواملی مانند آموزش غیراصولی پرسنل ، غیرواقعی بودن برنامه تولید نسبت به ظرفیت ماشین‌آلات، نگهداری و تعمیر چندباره ماشین‌آلات و تامین مواد اولیه نامطلوب سبب کاهش مقدار OEE خواهد شد.

 

 • ۶۰-۴۰

 

این بازه بیانگر متوسط بودن وضعیت واحد تولیدی است و مدیر تولید می‌تواند با برطرف کردن موانع، انحرافات به‌وجود آمده را کمتر کند.

 

 • ۶۰-۸۰

 

این بازه بیانگر وضعیت مطلوب واحد تولیدی است. مدیر تولید می‌تواند با استمرار در جهت افزایش نرخ پارامترهای دخیل در OEE این وضعیت مطلوب حفظ کند. البته اگر نرخ بدست آمده در این شاخص عددی بالاتر از 80 باشد، وضعیت سازمان تولیدی در وضعیت خیلی مطلوب قرار میگیرد.

 

مقادیر شاخص کلی عملکرد (OEE)
مقادیر OEE

 

دوره زمانی محاسبه OEE

 

تعیین دوره محاسبه تا حدودی به شرایط بستگی دارد و به صورت هفتگی یا ماهانه محاسبه می‌شود.

 

چرا باید از OEE استفاده کنیم؟

 

 • به‌دست آوردن منابع اطلاعاتی مفید برای بررسی اثربخشی کلی تولید
 • بهبود فرهنگ كار تیمی
 • افزایش بهره‌وری
 • کاهش دوباره كاری و ضایعات
 • كاهش زمان خرابی تكراری

 

مشاهده میزان OEE در یک ایستگاه از خط تولید
 میزان OEE در یک ایستگاه از خط تولید

 

از OEE در تمام صنایع تولیدی استفاده می‌شود و تولید فرآیندی تا تولید گسسته را در بر می‌گیرد. لذا محاسبه و اندازه‌گیری آن نیازمند افزودن داده‌های معتبری است که از خط تولید جمع‌آوری می‌شود. از آنجایی که جمع‌آوری صحیح منجر به بدست آوردن مقدار دقیق OEE می‌شود پس هرچه اعتبار داده‌های بدست آمده بیشتر باشد، محاسبات با دقت بیشتری صورت می‌گیرد. بنابراین جمع‌آوری داده‌ها مهم‌ترین مرحله از OEE به شمار می‌آید.

 

در مجموع ۴ روش برای جمع‌آوری داده‌ها وجود دارد:

 

 • افزودن داده‌ها به روش دستی

 

بسیاری از تولیدکنندگان فردی را مسئول جمع‌آوری داده‌ها قرار می‌دهند. این شخص مسئولیت شمارش تعداد قطعات تولید شده، شمارش تعداد قطعات معیوب، زمان توقف دستگاه و دلایل خرابی را در یک دوره زمانی برعهده دارد. سپس این داده‌ها را در یک فایل اکسل وارد کرده و محاسبات لازم را روی آن انجام می‌دهد و در نهایت آن را در اختیار کارکنان مربوطه می‌گذارد.

از جمله معایب این روش وابستگی بسیار به حضور مستقیم نیروی انسانی و احتمال وجود خطاهای بسیار است که منجر به جمع‌آوری داده‌های غلط و ایجاد برنامه نامناسب برای تولید آینده می‌شود.

 

 • اسکن بارکدها یا کدهای QR

 

افزودن دستی اعداد و گزارش‌ها در دراز مدت به امری ملال‌آور و کسالت‌بار تبدیل می‌شود و انگیزه کارکنان را از بین خواهد برد. اسکن کردن کدهای QR، به علت کاهش خطا تا حدی از روش قبلی بهتر است. در این روش از اسکنرهای دستی و همچنین تبلت یا موبایل می توان استفاده نمود.

 

ثبت داده‌ها با اسکن QR Code
ثبت داده‌ها با اسکن QR Code

 

جمع‌آوری داده‌ها به کمک هوش مصنوعی جایگزین مناسب جمع‌آوری دستی داده‌ها است.

 

 • واچر جت‌ها (watcher-jet) و سایر سخت افزارهای مبتنی بر حسگر

 

در ایستگاه‌هایی که تولید به صورت پیوسته انجام می‌شود بهتر است از سخت افزارهایی که به صورت خودکار داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند مثل watcher-jet استفاده شود. این سخت افزار، سیگنال و اطلاعات مربوط به تولید را با اتصال ایزوله الکتریکی مستقیماً از دستگاه دریافت می‌کند. واچرها را می‌توان مستقیماً به دستگاه وصل و یا در عملگرها نصب کرد تا داده‌های خود را به طور خودکار از طریق شبکه (Wi-Fi, LAN, Cellular) به نرم افزار ارسال کنند.

واچرهای پیشرفته سایر داده‌های بدست آمده از دستگاه مثل جریان الکتریکی و دما را جمع‌آوری می‌کنند و پردازش‌هایی را با هدف تعمیر و نگهداری و پیش‌بینی حوادث انجام می‌دهند.

 

شمارش هوشمند محصولات با سنسور
شمارش اتوماتیک محصولات با Watcher Jet
 • واچرکم‌ها (Watcher-cam) و سایر داده‌های ورودی دوربین

 

از Watcher-cam برای کنترل آنلاین (زنده) در ایستگاه‌هایی که از طریق دوربین قابل مشاهده اند استفاده می‌شود. داده‌های تصویری برای آگاهی از تعداد قطعات، سرعت خط تولید، کیفیت محصولات و نمای کلی ایستگاه به‌کار می رود.

شمارش هوشمند محصولات با دوربین
شمارش هوشمند محصولات با استفاده از Watcher Cam
کنترل مستمر داده‌ها منجر به افزایش کارکرد تجهیزات و ماشین آلات می‌شود امری که جز به کمک هوش مصنوعی ممکن نخواهد بود.

 

همین حالا دست به کار شوید!

 

با وجود اینکه جمع‌آوری داده‌ها به هر طریقی ممکن است اما استفاده از هوش‌ مصنوعی کمک به‌سزایی در بدست‌آوردن داده‌های دقیق، افزایش سرعت تولید، کاهش ضایعات و تعیین برنامه معتبر تولید خواهد کرد. اکنون که درک خوبی از نحوه جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای محاسبه OEE دارید می‌توانید از این اطلاعات برای اندازه‌گیری امتیاز OEE در کارخانه یا کارگاه تولیدی خود استفاده کنید و آن را گسترش دهید تا زمانی که آگاهی کامل از OEE هر خط تولید در کارخانه را بدست آورید.

سیستم مانیتیت با در اختیار داشتن سخت‌افزارهای فوق می‌تواند داده‌ها را به صورت مستمر جمع‌آوری و OEE هر ایستگاه را به طور خودکار محاسبه کند. جهت آشنایی با سخت افزار متناسب با ایستگاه کاری خود، دریافت مشاوره رایگان و استفاده از نسخه دمو با ما تماس بگیرید.