چرا هوش مصنوعی نمی‌تواند به طور کامل جایگزین کارگران خط تولید شود؟

 

 

هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر سر و صدای زیادی بپا کرده و منجر به نگرانی بسیاری از افراد به خصوص کارگران شده است. ترس از نامعلوم بودن آینده شغلی و از دست دادن شغل، مدیران و کارگران را از روی آوردن به هوش مصنوعی بازداشته است، این درحالی است که هوش مصنوعی هرگز نمی‌تواند به‌طور کامل جایگزین نیروی انسانی در خط تولید شود.

حال بیایید به این پرسش پاسخ دهیم؛

 

 

چرا هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین کارگران خط تولید باشد؟

 

 

حقیقت این است که؛

هوش مصنوعی تا سال 2027، 69 میلیون شغل جدید به وجود می‌آورد و متاسفانه 83 میلیون شغل را حذف خواهد کرد، طبق گفته اقتصاددانان؛ جایگاه شغلی کارمندان در معرض خطر از بین رفتن است درحالی‌که هیچ خطری جایگاه شغلی کارگران را تهدید نمی‌کند.

 

هوش مصنوعی برای کمک به انسان طراحی شده است، نه برای جایگزینی ارتباط انسانی.

 

برای مثال می‌توان به چند مورد از کمک‌های هوش مصنوعی به افراد در صنعت اشاره کرد:

 

ارائه راهکارهای موثر جهت کاهش هزینه‌های تولید

کمک به افراد سخت کوش در کسب ترفیع و ساخت رزومه معتبر

مدیریت بحران آنی در خط تولید

افزایش شاخص سودآوری و نرخ بازده داخلی

از بین بردن خستگی‌های شغلی از طریق مکانیزه شدن فرایندهای جانبی

کشف جایگاه‌های شغلی جدید

کاهش آسیب پذیری کارگران خط تولید

 

سهولت کار به کمک هوش مصنوعی
سهولت کار به کمک هوش مصنوعی

 

19 درصد از کارگران موافق هستند که هوش مصنوعی می‌تواند به کاهش مشقت‌های شغلی آن‌ها کمک کند و از هر ده مدیر فنی، ۹ نفر موافق هستند که ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی وظایف روزمره را انجام می‌دهند و در نتیجه کارگران می‌توانند از فرایند شغلی خود لذت ببرند.

 

 

چه کسی بیشترین بهره را از هوش مصنوعی در خطوط تولید خواهد برد؟ مدیران، کارگران یا هر دو؟

 

 

هر مدیری می‌داند که نقطه‌ای از خط تولید دچار مشکل شده است و روند تولید به‌خوبی پیش نمی‌رود، به همین دلیل از کارکنان خود می‌خواهد تا راهکاری برای رفع مشکلات و موانع ارائه دهند. بیشتر مواقع راهکاری که در سازمان برای برطرف کردن مشکلات پیشنهاد می‌شود تنها به طور موقت شرایط را به حالت عادی بازمی‌گرداند و از آنجایی که مشکلات به صورت ریشه‌ای حل نمی‌شوند، در ادامه مسیر شاهد تکرار آن‌ها خواهیم بود.

در چنین مواردی بهتر است از تکنیک کوه یخ برای حل مشکلات استفاده کرد؛ زیرا کوه یخ به اعضای یک سازمان کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به یک مسئله، مشکل یا وضعیت به دست آورند و آن‌ها را به صورت ریشه‌ای حل کنند. متفکران سیستمی با در نظر گرفتن این واقعیت درباره کوه‌های یخ، مدلی را طراحی کرده‌اند تا علت وجود مشکل اصلی در یک سازمان و ابعاد پنهان یک کسب و کار را آشکار کنند.

 

در حقیقت؛ مسائل بسیاری هستند که معمولا نادیده گرفته می‌شوند.

 

بخش اعظمی از کوه یخ، زیر آب قرار دارد و قابل مشاهده نیست. این بخش نمادی از همان عوامل و شرایطی است که باعث شکل گیری رفتار در سطح بالای آب می‌شود.

مدیران ارشد تنها از ۴ درصد رخداد‌های خط تولید مطلع هستند و مدیران میانی ۷۴% آن‌ها را می‌دانند در صورتی که کارگران و کارکنان خط تولید از ۱۰۰% رویداد‌های خط تولید با خبر هستند. این بدان معناست که کارگران نقش مهمی در تولید دارند و لازم است همیشه با مدیران در ارتباط باشند.

 

داده‌ها بدون تجزیه و تحلیل بلااستفاده باقی می‌مانند.
داده‌ها بدون تجزیه و تحلیل بلا استفاده باقی می‌مانند.

 

خبر خوش این است که هوش مصنوعی توانسته به کمک سازمان‌های بسیاری بشتابد و به آنها در جمع‌آوری، تحلیل و بررسی داده‌ها یاری رساند. با وجود ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی داده‌های هیچ کسب‌ و کاری پنهان و بلااستفاده نمانده است.

 

به جای مبارزه با فناوری‌های جدید، از آن‌ها استقبال کنید!
به جای مبارزه با فناوری‌های جدید، از آن‌ها استقبال کنید!

 

 

داستان تجمع معلمان مخالف استفاده از ماشین حساب و مقاومت در برابر آن!

 


آموزگاران مقطع ابتدایی بر این باورند که استفاده از ماشین حساب در سنین پایین باعث ایجاد مشکلات بسیاری در سنین بزرگسالی خواهد شد؛ زیرا با این کار دانش‌آموزان به ماشین حساب وابسته می‌شوند و نمی‌توانند مسائل ریاضی را به خوبی حل کنند.اما مطالعات جدید ثابت کرده است که استفاده از ماشین حساب به رشد مهارت‌های ریاضی دانش‌آموزان در بزرگسالی کمک می‌کند.

 

 

کاربرد هوش مصنوعی در فرایند تولید

 

 

جمع‌آوری داده‌ها به صورت خودکار

 

جمع‌آوری دستی داده‌ها امری ملال‌آور و کسالت‌بار است که با گذشت زمان، نه تنها موجب سرخوردگی و از بین رفتن انگیزه کارکنان می‌شود؛ بلکه حاوی اطلاعات ناقصی است که هرگز مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

 

کاهش مشکلات سالن تولید

 

هر گونه خطا در یک محیط صنعتی می‌تواند حیاتی باشد و لازم است اقداماتی برای جلوگیری از مشکلاتی مانند نقص کیفیت و خرابی تجهیزات صورت بگیرد.

 

هم‌اکنون بخوانید: روش‌های کنترل کیفیت در صنایع

 

دسترسی پیوسته به دانش و فناوری

 

با وجود هوش مصنوعی، بازنشستگی کارشناسان و کارگران با تجربه، نقشی در از بین رفتن دانش و نیروی کار ماهر نخواهد داشت.

 

نمایش بهترین اپراتورها در یک کارخانه بر اساس تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی
نمایش بهترین اپراتورها در یک کارخانه بر اساس تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی

 

 

هوش مصنوعی باهدف خدمت‌رسانی به انسان‌ها ساخته شده است و تنها داده‌ها را بر اساس برنامه مشخصی بررسی کرده و در اختیار نیروی انسانی می‌گذارد.

 

نرم‌افزار هوشمند مانیتیت مهارت‌هایی که برای بهبود بهره‌وری، کیفیت و کارایی عملیات لازم است را در اختیار نیروی انسانی قرار می‌دهد و با ارائه سریع تحلیل‌ها و داشبوردهای سفارشی، به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا کارکنان خود را برای انجام بهتر، هوشمندانه تر و سریعتر وظایف خود توانمند سازند.

 

خرید نرم‌افزار مدیریت تولید