آیا OEE به کسب و کارها کمک می کند؟

نظارت بر روند تولید
نظارت بر روند تولید

 

امروزه اهمیت نظارت بر فرآیندهای تولید بر کسی پوشیده نیست، کسب و کارها با بهره‌گیری از نمونه‌های کارآمد سیستم‌های نظارتی، امکان مدیریت بهتر منابع خود را خواهند داشت که به دنبال آن بهره‌وری تولید نیز افزایش خواهد یافت.

از آنجایی که مدیران کسب و کارها به‌دنبال این مسئله هستند که مطمئن شوند منابع تولید یعنی مواد اولیه، ‏تجهیزات و نیروی کار به صورت بهینه در جریان خط تولید قرار دارند، لذا هر چه کسب و کار تولیدی بزرگ‌تر باشد، لازم است فرآیندهای مختلف تولید با دقت و هماهنگی بیشتری مدیریت شوند. این سیستم‌ با هدف افزایش بهره‌وری و کاهش زمان توقف در تولید، داده‌های ارزشمند را از تمام نقاط خط تولید جمع‌آوری می‌کند و در اختیار مدیران و کارکنان قرار می‌دهد تا نظارت دقیقی بر تمام فرآیندها صورت گیرد. تولیدکنندگان با استفاده از این سیستم میتوانند به شکل زنده (آنلاین) در جریان هرآنچه در خط تولید رخ می‌دهد قرار گیرند.

 

چرا نظارت بر تولید مهم است؟

 

در سالهای اخیر موانع و مشکلات بسیاری مانند افزایش رقابت، تغییر فرهنگ و سلیقه‌ی مشتریان و افزایش ضایعات سد راه تولیدکنندگان شده است. از این رو به کارگیری سیستم های نظارتی برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی جهت حفظ حیات در بازار رقابتی امروز امری ضروری جهت برداشتن موانع موجود، افزایش سوددهی و تولید بهره‌ور به نظر می رسد. این سیستم در کنار مواردی همچون سیستم مدیریت موجودی، مدیریت منابع انسانی (HRM)، ارتباط با مشتری(CRM) و سیستم بررسی فرآیندها(ERP) تولید را به سمت افزایش رضایتمندی مشتری سوق می‌دهند.

 

۴ قدم مهم در نظارت بر تولید:

 

  • در قدم اول موقعیت خود را بشناسید.

 

چگونه می توان بدون شناخت کافی از جایگاه و موقعیت فعلی خود پیشرفت کرد؟ سیستم نظارت بر تولید به شما کمک می‌کند تا به درک صحیحی از وضعیت و مشکلات فعلی دست یافته و بتوانید پاسخ واقعی سوالات زیر را در نظر بگیرید.

آیا تولید بهینه است؟

بهتر است چه چیزی تغییر کند و یا چه چیزی حذف شود؟

 

دید کلی از روند تولید
دید کلی از روند تولید و شناسایی گلوگاه ها

 

  • در قدم دوم سیر معینی را برای خط تولید در نظر بگیرید.

 

کافی است نگاهی به مراحل تولید شرکت‌های برتر دنیا بیاندازید تا بهتر متوجه اهمیت برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی شوید. یک خط تولید برنامه‌ریزی شده و بهینه نسبت به خط تولیدی با توقف‌های بسیار، امکان حفظ حیات و رقابت بیشتری در مواجهه با تغییرات اقتصادی و تنوع تقاضا خواهد داشت. مدیریت کیفیت و بهره‌وری همواره اهمیت بیشتری نسبت به فناوری ها و تکنولوژی‌های مورد استفاده در خط تولید دارند.

 

برنامه ریزی و نظارت بر روند تولید
برنامه ریزی و نظارت بر روند تولید

 

  • سومین قدم شناسایی مسائل مربوط به خط تولید است.

 

نیروی انسانی ممکن است تحت تاثیر شرایط بسیاری قرار گیرد و نتواند به تنهایی مسائل مختلف را مدیریت کند در حالی که استفاده از برنامه‌های نظارت بر تولید در کنار نیروی انسانی باعث می‌شود تا درک درستی از مسائل و مشکلات موجود به‌دست آید.

 

نمایش توقفات در خط تولید
نمایش علت توقفات در خط تولید

 

  • آخرین و پراهمیت‌ترین قدم گزارش سریع است.

 

گزارش سریع از اتفاقاتی که در خط تولید رخ داده و اقدام به بررسی مسائل تولید امکان پذیر نخواهد بود مگر آنکه کارکنان مربوطه به سرعت از تمام رویدادهای مهم آگاه شوند؛ از این رو تمام مدیران اندیشمند و باتجربه بر خط تولید نظارت مستمر دارند.

گزارش آنی از خط تولید
گزارش آنی از رویدادهای مهم خط تولید

 

در مجموع این سیستم به شما کمک می‌کند تا خط تولید را شفاف‌تر ببینید و با استفاده از داده‌های واقعی و آنی، عملکرد بهتری داشته باشید. مانیتیت شما را در این راه همراهی می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناس فنی با ما تماس بگیرید.